“Mój Prąd - pytania i odpowiedzi” - skąd pomysł na taki artykuł? Już wyjaśniamy!

Program Mój Prąd to prawdopodobnie najbardziej znany program dopłat do fotowoltaiki w Polsce. Dzięki jego rosnącej popularności doczekaliśmy się już 6 odsłon programu, dzięki którym wiele gospodarstw domowych w naszym kraju mogło zmniejszyć początkowe koszty inwestycji w instalacje fotowoltaiczne.

Jednak z powodu zmian, jakie są wprowadzane w programie z edycji na edycję, pojawia się wiele pytań i wątpliwości z nim związanych. Z tego też powodu postanowiliśmy zebrać wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu, tak aby osoby zainteresowane odnawialnymi źródłami energii i generowaniem energii na własne potrzeby mogły znaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania.

Co to jest Mój Prąd?

Mój Prąd to rządowy program, dzięki któremu właściciele gospodarstw domowych mogą uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki i innych urządzeń, jak na przykład magazyny energii czy magazyny ciepła. 

W odróżnieniu od innych programów dofinansowań do fotowoltaiki, w programie Mój Prąd nie ma kryterium dochodowego, co sprawia, że jest to obecnie najpopularniejsza forma rządowych dofinansowań do fotowoltaiki w Polsce.

Ile jest edycji programu?

W momencie pisania tego artykułu Mój Prąd ma 6 edycji. Obecna, czyli Mój Prąd 6.0 potrwa do 20 grudnia 2024 roku albo do wyczerpania dostępnych w programie środków.

Wycena w 3 minuty

Kto może składać wniosek na dotację Mój Prąd? 

Wiele osób zastanawia się, do kogo kierowany jest program i kto może ubiegać się o dotację. Odpowiadamy: program Mój Prąd skierowany jest do osób fizycznych, które chcą wytwarzać energię na własne potrzeby i które zainwestowały w instalacje zrealizowane po 1 stycznia 2021 roku oraz, które rozliczane są w systemie net-bilingowym.

O dofinansowanie można również ubiegać się dla instalacji przyłączonych w formie opustów (czyli innymi słowy net-metering). Warunkiem jest jednak uprzednie przejście na system rozliczeń net-bilingowy. 

Kto nie może ubiegać się o dotację?

Z Mojego Prądu mogą skorzystać jedynie właściciele instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że o dopłaty nie mogą ubiegać się osoby, które korzystają z leasingu fotowoltaiki.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

W obecnej edycji dofinansowanie można otrzymać na: 

  • Mikroinstalację fotowoltaiczną (dla instalacji zgłoszonych do 31 lipca 2024 roku bez obowiązkowego magazynu energii lub magazynu ciepła) o mocy od 2 do 10 kW.
  • Mikroinstalację fotowoltaiczną wraz z urządzeniem dodatkowym (magazynem energii lub magazynem ciepła, obowiązkowe dla instalacji zgłoszonych po 1 sierpnia 2024 roku) o mocy od 2 do 20 kW.

Urządzenie dodatkowe (magazyn energii lub magazyn ciepła).

Mikroinstalacja fotowoltaiczna, czyli co?

Jako mikroinstalacja fotowoltaiczna mogą zostać zakwalifikowane takie inwestycje jak:

  • Fotowoltaika (na dachu lub gruncie) wraz z inwerterem umożliwiającym ładowanie magazynu energii lub ładowanie i pracę w trybie wysypowym). 
  • Fotowoltaika (panele oraz mikroinwerter).
  • Dachówki fotowoltaiczne. 
  • Fotowoltaiczne zestawy balkonowe.
  • Wiaty i wiaty garażowe typu carport zawierające panele.
  • Zadaszenia balkonowe (markizy) zawierające panele.

Magazyn ciepła, czyli co?

Jako magazyn ciepła kwalifikują się takie urządzenia jak:

  • Zasobnik ciepłej wody użytkowej z grzałką i bez.
  • Bufor ciepła z grzałką i bez.
  • Bufor ciepła z zasobnikiem centralnej wody użytkowej.
Wycena fotowoltaiki gratis

Czy Mój Prąd obejmuje dopłaty do pomp ciepła?

Nie, z najnowszej edycji programu wykluczono dofinansowania do takich urządzeń, jak pompy ciepła, kolektory słoneczne czy w końcu systemy zarządzania energią w domu (HEMS).

Ile wynosi dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd?

Ile zwrotu za fotowoltaikę 2024? To pytanie zadaje sobie sporo osób zainteresowanych inwestycją w odnawialne źródła energii, w obecnej edycji programu wysokość dopłat wygląda następująco:

  • Dofinansowanie do fotowoltaiki:
    • Mikroinstalacja fotowoltaiczna - maksymalnie 6 tysięcy złotych (dotyczy instalacji zgłoszonych przyłączenia do 31 lipca 2024 roku).
    • Mikroinstalacja fotowoltaiczna z urządzeniem dodatkowym - maksymalnie 7 tysięcy złotych + dofinansowanie do urządzenia dodatkowego (obowiązkowa konfiguracja dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia po 1 sierpnia 2024 roku). 
  • Dofinansowanie do urządzeń dodatkowych:
    • Magazyn energii - maksymalnie 16 tysięcy złotych.
    • Magazyn ciepła - maksymalnie 5 tysięcy złotych.

Ile budżetu wykorzystano do tej pory?

W momencie pisania tego artykułu w programie wykorzystano ponad 90% przewidzianego budżetu. Jest jednak dobra wiadomość, w październiku 2024 roku, ogłoszono podwyższenie budżetu przewidzianego w programie do 1,25 miliarda złotych.

I mimo że jest to imponująca kwota, warto złożyć wniosek jak najszybciej głównie dlatego, że zainteresowanie programem jest ogromne i nie można wykluczyć, że dodatkowe pieniądze przewidziane w programie rozejdą się równie szybko jak pierwotnie zakładany budżet.


Wycena fotowoltaiki

Czy dofinansowanie Mój Prąd obejmuje powiększenie instalacji fotowoltaicznej?

Niestety, przynajmniej w obecnej edycji nie przewidziano środków na powiększenie instalacji. Dotacje przeznaczone są dla nowych instalacji fotowoltaicznych wraz z urządzeniami dodatkowymi. 

Czy można otrzymać dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne wykonane samodzielnie?

Tak, pod warunkiem, że posiadamy niezbędne kwalifikacje oraz certyfikaty potrzebne do wykonania montażu tego typu instalacji. 

Kiedy wypłacane są środki z programu Mój Prąd?

Środki wypłacane są po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku oraz zawarciu umowy o dofinansowanie. To, jak długo trzeba więc czekać na pieniądze z programu Mój Prąd, zależy od tempa rozpatrywania wniosków przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czy dotacja z programu Mój Prąd jest opodatkowana?

Nie, dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd nie jest opodatkowane, co oznacza, że nie trzeba go uwzględniać w zeznaniu podaktowym. 

Czy Mój Prąd można łączyć z innymi dotacjami na fotowoltaikę?

Programu Mój Prąd nie można niestety łączyć z innymi dotacjami (jak na przykład program Czyste Powietrze).

 Można jednak połączyć dofinansowanie z Mojego Prądu z Ulgą termomodernizacyjną

Kto prowadzi nabór wniosków?

Nabór wniosków prowadzony jest przez przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Kiedy złożyć wniosek?

W związku z ogromnym zainteresowaniem programem, wiele osób zastanawia się, czy można jeszcze składać wnioski na Mój Prąd. Na moment pisania tego artykułu odpowiedź brzmi tak: wnioski można składać do 20 grudnia 2024 roku lub do momentu wyczerpania środków

Jednak jako że zainteresowanie programem jest ogromne, zdecydowanie nie warto zwlekać ze złożeniem wniosku. 

Wycena w 3 minuty

Jakie dokumenty są potrzebne, by otrzymać zwrot za fotowoltaikę?

Aby ubiegać się o dotację w aktualnej edycji programu potrzebne są następujące dokumenty:

Ogólne:

  • Dokument, który potwierdza złożenie zgłoszenia do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o  przyłączenie mikroinstalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. 
  • Dokument, który potwierdza przyłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej.
  • Faktury VAT (lub w zastępstwie paragony imienne) na zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej oraz urządzeń dodatkowych, jeśli są one objęte dotacją. 
  • Dokumenty, które potwierdzają, że opłaty za montaż i zakup instalacji zostały całkowicie uiszczone.
  • Dokumenty potwierdzające, że konto bankowe, które podane jest we wniosku rzeczywiście należy do Wnioskodawcy.

Szczególne przypadki: 

  • Dla osób, które składają wniosek poprzez pełnomocnika: udzielone pełnomocnictwo.
  • Jeśli nastąpił montaż urządzeń dodatkowych (magazyn ciepła lub/ i magazyn energii): protokół odbioru prac od Wykonawcy albo oświadczenie Wnioskodawcy o samodzielnym montażu elementów dodatkowych. 
  • Przy montażu magazynu energii: 
    • Specyfikacja techniczna lub karta katalogowa urządzenia.
    • Dokument potwierdzający zgłoszenie urządzenia do Operatora Sieci Dystrybucyjnej. 
  • Przy montażu magazynu ciepła: 
    • Karta produktu lub etykieta energetyczna, która zawiera dane dotyczące magazynu.
  • Dla mikroinstalacji przyłączonych do sieci przed 31.04.2022 roku: dokument, który potwierdza rozliczanie się w systemie net-billing.
  • W szczególnych przypadkach: dokument, który potwierdza otrzymanie dofinansowania z innych programów dofinansowań niż Mój Prąd. 

Interesuje Cię bezpłatna wycena fotowoltaiki? Wpisz swój adres i otrzymaj wycenę:


Jakie wnioski będą odrzucane?

W aktualnej edycji odrzucane będą wnioski, w których brakować będzie zaświadczenia OSD, które potwierdza, że mikroinstalacja fotowoltaiczna podłączona jest do sieci. Zaświadczenie to wystawiane jest przez Operatora. 

Kolejnym powodem, dla którego wniosek może zostać odrzucony jest brak adresu e mail wnioskodawcy lub kogoś z jego rodziny. Dotyczy to również przypadków, gdzie wniosek składany jest przez pełnomocnika. 

Gdzie znaleźć wzory potrzebnych dokumentów?

Wszystkie wzory dokumentów i załączniki, które należy dołączyć do wnioski można pobrać z zakładki Dokumenty dostępnej pod tym adresem na stronie programu.

Jak i gdzie złożyć wniosek na Mój Prąd?

Wniosek na Mój Prąd złożyć trzeba drogą elektroniczną korzystając z Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Generator wniosków dostępny jest pod tym adresem.

Gdzie sprawdzić status wniosku?

Aby sprawdzić status wniosku, należy wejść na stronę główną programu ,a następnie kliknąć w Sprawdź status wniosku:

Przycisk na stronie głównej programu, by sprawdzić status wniosku

Gdzie znajdę regulamin programu Mój Prąd?

Regulamin programu dofinansowań do fotowoltaiki Mój Prąd można znaleźć pod tym adresem.

Mamy nadzieję, że dzięki temu zestawieniu odpowiedzieliśmy na wszystkie (a przynajmniej zdecydowaną większość) wątpliwości i pytań związanych z programem.


Jeśli masz w planach zakup fotowoltaiki i chcesz otrzymać bezpłatną i spersonalizowaną ofertę, podaj swój adres i sprawdź naszą wycenę:


Wyceń instalację!
Pomyślnie zasubskrybowałeś Blog - Wszystko o fotowoltaice | Otovo.pl
Witaj ponownie! Pomyślnie zalogowano.
Świetnie! Pomyślnie zarejestrowano.
Twój link wygasł
Sukces! Sprawdź swój e-mail i kliknij link, aby zakończyć logowanie.